Co składa się na wycenę budowy hali magazynowej?

Osoby, które choć nieco zagłębiły się w tematykę związaną z budową hali magazynowej, mogły zauważyć, że koszty związane z inwestycją są bardzo różne. Zależy to oczywiście od wielu czynników takich jak wielkość działki, dostępność mediów, wymagań pożarowych wielkość obiektu (powierzchni oraz kubatury), rodzaj użytych materiałów, kształt bryły czy zastosowane w niej technologie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który bardziej szczegółowo wyjaśni, na jakich konkretnie czynnikach polegają wydatki związane z tego rodzaju obiektem.

Budowa hali magazynowej – koszty

Największy wpływ na koszty obiektu mają zabezpieczenia pożarowe. Jasnym jest, że dla osoby prywatnej, która nie miała nigdy styczności z kwotami większymi niż postawienie domu rodzinnego, koszt realizacji magazynu mogą wywołać niedowierzanie. Inwestorzy jednak doskonale wiedzą, że cena, jaką poniosą za samą realizację budynku zwróci się w ciągu zaledwie kilku lat od rozpoczęcia jego działalności. Z jakimi zatem wydatkami należy się liczyć w związku z postawieniem magazynu? Są one przede wszystkim:

  • związane z pracami projektowymi, wszelkiego rodzaju pozwoleniami i odpisami.
  • związane z lokalizacją obiektu – podobnie jak w przypadku mieszkań czy lokali handlowych, lokalizacji hali będzie dyktowała cenę działki. W przypadku obiektu na cele usługowe niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań geologicznych, które potwierdzą, czy ten rodzaj inwestycji może stanąć na danym terenie. Poza badaniami znaczenie ma też ukształtowanie terenu (np.3 metrowa różnica na działce), dostępność mediów (czy występuje prąd, lokalizacji przyłącza wodociągowego, deszczowego, energetycznego, hydraulicznego).
  • związane z budową – rodzaj kosztów, które są z oczywistych względów najwyższymi pośród wszystkich innych
  • wydatków. Zależnie od rodzaju wykorzystanych materiałów, typu konstrukcji oraz jej wielkości, koszty te będą różne. Do wyboru inwestorzy mają konstrukcje tradycyjne, czyli murowane oraz nowoczesne, stalowe, które dziś są najchętniej wybierane.
  • związane z wykończeniem konstrukcji – są to wszelkiego rodzaju instalacje wewnętrzne oraz przyłączenia do sieci zewnętrznej. W ramach wykończenia hali należy brać pod uwagę także takie prace jak zagospodarowanie terenu wokół obiektu, czyli ułożenie kostki brukowej, wysypanie żwiru lub innego rodzaju materiału. Warto pomyśleć także o odpowiednim ogrodzeniu oraz systemie monitoringu, który pozwoli mieć pełną kontrolę nad budynkiem w dzień i w nocy.

Jak widać, droga do stworzenia hali magazynowej jest długa i kosztowna. Koszty są też związane z ilością doków, jednak z pewnością zwróci zainwestowane pieniądze i z czasem zacznie przynosić same korzyści.