Koszt budowy hali magazynowej

Podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji, koszt kompleksowej budowy hali magazynowej zależy od bardzo wielu czynników. Należy brać pod uwagę nie tylko sam koszt materiałów oraz prac budowlanych, ale także koszt badań geologicznych, projektu, wykonania montażu wszelkiego rodzaju instalacji, a także zagospodarowanie terenu dookoła obiektu. Dopiero kompleksowe opracowanie planu inwestycji pokazuje realne koszty, jakie poniesie inwestor w celu stworzenia hali magazynowej o określonych rozmiarach.

Budowa hali magazynowej krok po kroku

Pierwszym etapem jest dokładne zaplanowanie wszelkiego rodzaju prac. Realizacja rozpoczyna się od szczegółowego badania geologicznego wybranego terenu, aby ustalić jego możliwości oraz ograniczenia związane z rodzajem posadowienia oraz pracami budowlanymi,. Już ten pierwszy etap jest dość kosztowny, zależnie od wielkości działki oraz jej umiejscowienia.

Zrealizowane badania geologiczne pozwalają na dalsze planowanie kompleksowych prac związanych z typem, rozmiarami oraz dokładnymi właściwościami hali magazynowej. Na tym etapie projektowana jest wielkość obiektu, kubatura, rodzaj ikonstrukcji, oraz wyposażenie obiektu (np. regały). W przypadku obiektów produkcyjnych niezwykle istotną rolę gra specjalistyczne wyposażenie, które cechuje się zazwyczaj dużymi rozmiarami oraz wysoką wagą. Hale magazynowe natomiast nie wymagają użycia ciężkich linii produkcyjnych, jednak ich zadaniem jest przechowywanie różnego rodzaju towarów – wszystkie te elementy należy kompleksowo brać pod uwagę w trakcie projektowania tego rodzaju obiektu (w szczególności w przypadku nośności – posadzki). Co istotne, im większe wymagania pod względem wytrzymałości, tym większych kosztów realizacja inwestycji będzie wymagała. Po odpowiednim rozplanowaniu budynku przychodzi czas na roboty ziemne i fundamentowe. Stanowią one bazę dla całości obiektu, dlatego jest niezwykle ważne, aby stosować wysokiej jakości materiały, zapewniające trwałość i bezpieczeństwo. Oznacza to także większe koszty.

Kolejnymi pracami kompleksowej realizacji są roboty montażowe i budowlane, a więc wykonanie konstrukcji hali magazynowej, żelbetonowych ramp, prac murarskich, pokrycia dachu oraz systemu ścian. Po wykonaniu konstrukcji przychodzi czas na przygotowanie wszelkiego rodzaju instalacji elektrycznej:, odgromowej czy oświetleniowej oraz  przyłączenie wszelkiego rodzaju mediów, które bezawaryjnie będą służyły hali magazynowej przez cały okres użytkowania. Należą do nich nie tylko instalacje pod posadzkowe, hydrantowe, kanalizacyjne czy wentylacyjne. Zależnie od umowy podpisanej z inwestorem i firmą realizującą projekt, może okazać się także niezbędne przyłączenie takich mediów jak gaz, odprowadzenie wód deszczowych, zbiorniki ppoż czy też przyłącze teletechniczne (np. „internet“; system monitoringu).

Podsumowując, koszty związane z kompleksową budową hali magazynowej zależne są od czynników takich jak: rodzaj gruntu, przeznaczenie oraz wielkość obiektu, rodzaj użytych materiałów czy wykorzystanie nowoczesnych technologii w konstrukcji budynku. Wszystkie te elementy wpływają na koszty, jakie inwestor poniesie w związku ze stworzeniem obiektu, który ma być przede wszystkim bezpieczny, funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu.

Warto jednocześnie pamiętać, że w trakcie kompleksowej realizacji hali magazynowej, jak i każdego innego obiektu, może dojść do sytuacji, w której koszty zmienią się na korzyść lub niekorzyść inwestora. Wpływ na taką sytuację mają przede wszystkim zmiany w ustawodawstwie, zmiana harmonogramu prac czy zmiana zakresu robót, dlatego też coraz większa ilość Inwestorów decyduje się na kompleksową realizację inwestycji przez jeden podmiot.

Kompleksowa realizacja inwestycji

Jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez wielu inwestorów nie tylko ze względu na ograniczenie kosztów. Dzięki temu systemowi prac podpisujemy wyłącznie jedną umowę z jedną firmą, która podejmuje się realizacji wszelkiego rodzaju prac: przygotowawczych do rozpoczęcia budowy (prace administracyjno – projektowe), robotów ziemnych i fundamentowych, robotów budowlano-montażowych, robotów instalacyjnych oraz wykończeniowych.

Odpowiednio przygotowana umowa gwarantuje nam kompleksową realizację wszystkich elementów inwestycji przez jednego odpowiedzialnego, zapewniającego zespół profesjonalistów w każdej dziedzinie. System ten pozwala na szybszy przebieg prac nad halą magazynową, dokładne opracowanie planu zaopatrzeniowego oraz kontrolę nad harmonogramem usługi, której terminy zakończenia poszczególnych etapów wcześniej wspólnie zostały uzgodnione. Dodatkowym aspektem jest także ograniczenie kosztów przeznaczonych na wykonanie każdego z rodzajów prac.