Decyzja o realizacji inwestycji przez generalnego wykonawcę zapewnia komfort inwestora, który całość prac budowlanych powierza tylko i wyłącznie jednemu przedsiębiorstwu. Aby realizacja przebiegła pomyślnie niezbędne jest jednak wybranie firmy, która zagwarantuje wysoką jakość oferowanych usług oraz swoje wieloletnie doświadczenie. Jest to o tyle istotne, że w przeciwieństwie do przedsiębiorstw zajmujących się jedynie jedną dziedziną budownictwa, na generalnym wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za realizację każdego etapu budowy obiektu.
Wybór generalnego wykonawcy – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem, jaki możemy podjąć bez wychodzenia z domu jest zapoznanie się z usługami oferowanymi prze firmy reklamujące się w Internecie. Mogą to być zarówno portale ogłoszeniowe, jak i strony internetowe poszczególnych przedsiębiorstw. Nie kończmy weryfikacji na obejrzeniu reklamowych treści – sprawdzajmy opinie innych inwestorów. Warto także skorzystać z polecenia znajomych, bliskich lub innych osób, które skorzystały z usług jednej z firm i były z nich zadowolone.
Kolejnym sposobem na znalezienie generalnego wykonawcy jest także prasa drukowana, czyli branżowe magazyny z ogłoszeniami. Szeroka oferta usług pomoże wybrać firmę, która spełni nasze oczekiwania. Świetnym dopełnieniem tego rodzaju poszukiwań jest także odwiedzenie placów budowy wybranych przez nas firm lub ich zrealizowanych projektów. O ile te ostatnie pokazują efekt końcowy prac, place budowy ukazują dużo więcej: możemy oglądać każdy poszczególny etap usługi, dzięki czemu dowiemy się z jakich materiałów firma korzysta, jak wygląda rzetelność i organizacja pracy, a także jak szybko posuwają się jej kolejne etapy.
Na co zwracać uwagę przy wyborze generalnego wykonawcy?
Jeśli decydujemy się na poszukiwania online lub za pośrednictwem ogłoszeń w prasie branżowej, skupiajmy swoją uwagę na doświadczeniu danej firmy. Jest ono bowiem ściśle związane z wiedzą oraz kompetencjami pracowników, które pozytywnie wpływają na jakość usługi. Rozpoczęcie poszukiwań warto rozpocząć od klasyfikacji poszczególnych ofert np. jeśli interesuje nas budowa domu jednorodzinnego, odrzućmy przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem wyłącznie biurowców lub przestrzeni przemysłowych. Wybierając konkretną firmę warto także poprosić o dodatkowe materiały czy portfolio, którym każdy szanujący się generalny wykonawca może się pochwalić.