Ekspert radzi

Oryginalny wygląd i maksimum funkcjonalności – nowoczesne obiekty biurowe

Ekspert radzi

Oryginalny wygląd i maksimum funkcjonalności - nowoczesne obiekty biurowe

Nowoczesne budownictwo powinno skupiać się nie tylko na znakomitym wyglądzie i architekturze obiektów, ale również na ich funkcjonalności. Tyczy się to zarówno biurowców, jak i budynków handlowych, przemysłowych oraz mieszkalnych. Tego typu obiekty powinny spełniać wszystkie potrzeby inwestora, a dodatkowo być dostosowane do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Istnieje kilka charakterystycznych cech, którymi powinien odznaczać się każdy nowoczesny budynek.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Bez względu na to czy mówimy o centrum handlowym czy biurowcu, każdy obiekt powinien być możliwie najbardziej funkcjonalny i bezpieczny. Na funkcjonalność składa się przede wszystkim zastosowane rozwiązania, takie jak np. windy umożliwiające poruszanie się po budynku osobom niepełnosprawnym czy też specjalne karty ułatwiające dostęp do przestrzeni wyłącznie uprawnionym osobom. Oprócz tego wspomnieć należy także o parkingach, które często są nieodłącznym elementem tworzonych budynków.

Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo osób znajdujących się wewnątrz obiektu. Montaż natrysków przeciwpożarowych, kamer czy czujników zadymienia – to tylko przykłady systemów, które z powodzeniem mogą być stosowane w obiektach o różnych funkcjach.

Uniwersalność obiektów
Tym, co wyróżnia nowoczesne budynki jest przede wszystkim ich uniwersalność. Bardzo mało jest już obiektów, które pełnią wyłącznie jedną funkcję. W nowoczesnych budynkach można spotkać biura, restauracje, kwiaciarnie, kluby fitness czy nawet punkt medyczny. Wszystko to powoduje, że cały obiekt pełni wiele ról, a dzięki temu koszt jego budowy może się zwrócić w jeszcze krótszym czasie niż pierwotnie zakładano.


Zarządcy największych obiektów podejmują się szeregu inicjatyw mających na celu jeszcze efektywniejsze zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie posiadanego budynku. Może to być np. budowa parku lub zewnętrznych siłowni. Wszystko to spowoduje, że budynek nie będzie martwym organizmem, a stanie się centrum życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *