Ekspert radzi

Obiekt przemysłowy – jak wygląda planowanie budowy?

Ekspert radzi

Obiekt przemysłowy – jak wygląda planowanie budowy? 

Rozwijające się przedsiębiorstwo magazynowe lub produkcyjne często niesie za sobą konieczność rozbudowy hali lub nawet budowy zupełnie nowej przestrzeni. Jest to niezwykle ważna decyzja, ponieważ wiąże się ze sporymi kosztami inwestycyjnymi, a także z koniecznością podjęcia szeregu czynności formalnych, by w ogóle móc przystąpić do prac.

Hale magazynowe są wykorzystywane w bardzo wielu obszarach, między innymi w logistyce, przemyśle motoryzacyjnym czy też w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ze względu na ich specyfikę oraz na to, jakie towary będą w ich wnętrzu obsługiwane, należy zastosować odpowiednie rozwiązania, które spowodują, że produkty będą miały zapewnione odpowiednie warunki składowania.

Najważniejsze etapy budowy hali magazynowej
Aby w ogóle móc przystąpić do budowy hali magazynowej, konieczne jest podjęcie co najmniej kilku kroków formalnych. Tego typu obiekty muszą być wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Nie ma więc tu miejsca na eksperymenty czy niewypracowane rozwiązania technologiczne. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Zdobyty dokument potwierdza, że teren spełnia wszystkie wymogi i konkretny obiekt może zostać na nim wzniesiony. Oprócz tego ważne jest, aby ustalić budżet, jaki będzie mógł zostać przeznaczony na budowę obiektu. Pozwoli to między innymi na wybór właściwego wykonawcy odznaczającego się odpowiednim doświadczeniem w branży.

Bardzo ważnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Dokument jest wystawiany na podstawie opracowanego projektu całej inwestycji. Przygotowywaniem projektu z reguły zajmuje się firma będąca generalnym wykonawcą obiektu (choć nie zawsze musi tak być). Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy projekt wykonuje osobna firma, a jego realizacją zajmuje się już niezależne przedsiębiorstwo budowlane.

Ostatnim etapem prac są czynności wykonawcze, po których następuje odbiór budynku. Dopiero w chwili, gdy wszystkie etapy zostaną wykonane prawidłowo, można przystąpić do wyposażania budynku w niezbędne maszyny oraz sprzęty.

Ile kosztuje budowa hali?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedni, ponieważ wszystko jest uzależnione przede wszystkim od wielkości obiektu, zastosowanych instalacji i rozwiązań technologicznych, a także od tego, na jakiego wykonawcę się zdecydujemy. Bardzo istotne jest, aby przy planowaniu wydatków wziąć pod uwagę nie tylko koszty budowy, ale również koszty utrzymania i codziennej eksploatacji hali magazynowej. Wydatki przeznaczane na ogrzewanie czy codzienną obsługę budynku mogą z czasem przerosnąć nasze możliwości finansowe, dlatego warto zaplanować całą inwestycję w perspektywie nawet kilku najbliższych lat.

Do kosztów budowy i eksploatacji wliczają się również koszty przygotowawcze (pozwolenia i przygotowanie terenu) oraz wykończenia (montaż instalacji i podłączenie mediów). Wszystko to powinno zostać ujęte w budżecie, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie odpowiednie zaplanowanie całej inwestycji pod względem finansowym.

W jaki sposób wybrać firmę budowlaną?
Wybór odpowiedniej firmy budowlanej odpowiedzialnej za wzniesienie hali magazynowej jest kluczowy. To właśnie ta decyzja może zaważyć na jakości prac oraz ostatecznych kosztach całej inwestycji. Bardzo ważne jest, aby wybrać przedsiębiorstwo z odpowiednim doświadczeniem w branży. Może przełożyć się to na szybkość oraz dokładność prowadzonych prac. Pomóc mogą również opinie innych klientów, którzy skorzystali z usług konkretnej firmy. Komentarze w Internecie często w bardzo krótkim czasie pozwalają zweryfikować fachowość wszelkich przedsiębiorstw.

Bardzo ważne jest, aby wybierać firmę oferującą kompleksowość usług. Warto, aby projekt i budowę realizował ten sam wykonawca, ponieważ pozwoli to na skoncentrowanie wszystkich czynności w jednym przedsiębiorstwie. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, wszelkiego rodzaju problemy będą mogły być w szybszy sposób wyjaśnione i zażegnane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *