Aktualności

Każdego dnia wspieramy rozwój biznesu naszych partnerów.

Dynamicznie się rozwijając stawiamy sobie nowe cele i wyzwania.

Zobacz jakie aktualnie podejmujemy. Sprawdź jak pracujemy i kto już nam zaufał!

Data publikacji: 27.04.2021 r.

 

Kim jest generalny wykonawca? Na czym polega system generalnego wykonawstwa?

 

Budowa dowolnego obiektu: mieszkalnego, handlowego czy biurowego wymaga pracy doświadczonych profesjonalistów. Generalne wykonawstwo jest rozwiązaniem, które umożliwia powierzenie prac budowlanych w ręce specjalistów, którzy zajmą się kompleksową realizacją inwestycji. W tym artykule znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat tego rodzaju systemu oferowanego przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa.


Czym jest system generalnego wykonawstwa?

Prace budowlane obiektów do niedawna najczęściej były realizowane przez podwykonawców. Taki rodzaj systemu oznacza, że każdym etapem inwestycji zajmuje się osobna firma, będąca specjalistą w swoim zakresie obowiązków. Ze względu na coraz bardziej zaawansowane technologicznie i technicznie projekty, prace nad całością inwestycji coraz częściej przejmują generalni wykonawcy. Są to przedsiębiorstwa zajmujące się kompleksową realizacją prac budowlanych na każdym jej etapie – od stworzenia fundamentów, przez budowę konstrukcji obiektu, a także jego dachu oraz wszelkimi innymi pracami. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor ogranicza się do zatrudnienia wyłącznie jednej firmy, która w całości zrealizuje wszystkie prace związane z budową wcześniej zaprojektowanego obiektu.

 

System ten zapewnia inwestorowi generalną realizację prac zgodnie z umową oraz zawartym w niej harmonogramem realizacji poszczególnych etapów. Należy jednak pamiętać, że do obowiązków inwestora należy wcześniejsze uzyskanie zgody na budowę, a także zapewnienie odpowiedniego dojazdu na plac budowy, dostępu do energii elektrycznej oraz bieżącej wody.

 

Na polskim rynku, wybór firmy zajmującej się generalną realizacją inwestycji odbywa się najczęściej poprzez przetarg. Konkurs organizowany przez inwestora dokładnie opisuje jego potrzeby i możliwości względem prac budowlanych - dzięki temu wygrywa go przedsiębiorstwo, które może zaoferować wymagane możliwości. W przypadku samodzielnego wyboru przedsiębiorstwa warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z ofertami na rynku. Ogłoszeń można szukać zarówno w prasie branżowej, jak i Internecie, warto jednak także samodzielnie wybrać się w miejsce gotowych realizacji wybranych firm lub place budowy, by samemu przekonać się o ich kompetencjach. Taki system rozpoznania rynku pozwoli na wybranie wykonawcy, który sprosta Państwa potrzebom i zrealizuje projekt zgodnie z Państwa oczekiwaniami.

Formularz kontaktowy