Ekspert radzi

Jak wygląda budowa hal przemysłowych?

Ekspert radzi

Jak wygląda budowa hal przemysłowych?

Niezależnie od rodzaju realizowanego obiektu, musi on spełniać podstawowe wymagania takie jak funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Hale przemysłowe zarówno magazynowe, jak i produkcyjne, są szczególnym rodzajem inwestycji, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym dowiedzą się Państwo więcej na temat specyfiki ich budowy oraz wymagań, jakie muszą spełniać. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem, który rozwieje Państwa pytania i wątpliwości dotyczące tego rodzaju inwestycji.

Hala przemysłowa: magazynowa lub produkcyjna:

Ze względu na swoją specyfikę, tego rodzaju inwestycje muszą być odpowiednio zweryfikowane i zaplanowane, aby umożliwić ich bezpieczne, ekonomiczne i wygodne użytkowanie. Od czego zacząć?

  • Zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (jeśli dany obszar jest nim objęty), aby sprawdzić, czy budowa hali przemysłowej, którą planujemy będzie możliwa na wybranym przez inwestora terenie.

  • Dostęp do mediów - podstawowym zagadnieniem do rozpatrzenia jeszcze przed zakupem działki i opracowaniem projektu budowy obiektu produkcyjnego lub magazynowego jest wybór lokalizacji umożliwiającej łatwy dostęp nie tylko do pobliskich dróg, ale także podstawowych mediów: elektryczności, wody, gazu, kanalizacji czy sieci telekomunikacyjnej.

  • Rodzaj działki - ze względu na charakter inwestycji należy wybierać teren, na którym możliwe będzie wybudowanie obiektu przemysłowego o zaplanowanych kształtach, wymiarach, ale także konstrukcji, co nie na wszystkich działkach jest możliwe. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku hal magazynowych i produkcyjnych często tworzone są skomplikowane konstrukcje generujące ogromne obciążenia statyczne i dynamiczne. Na tym etapie pomocne będzie zatem wykonanie badań geotechnicznych pod kątem użycia odpowiedniej technologii wykonania hali.

  • Instalacja przeciwpożarowa - system zalecany w przypadku wszelkiego rodzaju hal przemysłowych, zwłaszcza w przypadku wysokiego obciążenia ogniowego. Na etapie zakupu działki warto zwrócić uwagę czy gminna sieć wodociągowa zapewnia odpowiedni wydatek wody na cele przeciwpożarowe, jeśli nie, możliwe, że zajdzie konieczność  wykonania zbiorników retencyjnych. Poza samą instalacją przeciwpożarową należy także zadbać o wyposażenie obiektu w elementy zapewniające odpowiednią odporność pożarową budynku.

Przygotowanie do realizacji obiektu magazynowego lub produkcyjnego

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy przygotować dokumentację taką jak: projekt architektoniczno-budowlany na podstawie, którego uzyskujemy pozwolenie na budowę oraz projekt techniczny składający się z projektów wykonawczych: architektury, konstrukcji, instalacji, technologii.

Każdy z etapów prac nad inwestycją realizowany może być zarówno przez osobne firmy, jak i generalnego wykonawcę. Rozwiązanie, w którym realizację hali powierzamy wyłącznie jednej firmie pozwala uniknąć wielu problemów. Wybierając firmę o dużym doświadczeniu i wiedzy w temacie konstrukcji, obudowy, instalacji obiektów magazynowych lub produkcyjnych mają Państwo pewność, że całość będzie przeprowadzona krok po kroku przez profesjonalistów i spełni wszystkie Państwa potrzeby i oczekiwania.

Jak wygląda budowa hal przemysłowych?

Firma zajmująca się przygotowaniem projektów Państwa obiektu dostosowuje kształt oraz gabaryty budynku przemysłowego, aby jak najlepiej spełnił swoją funkcję. Przestrzenie magazynowe wymagają odpowiednio zagospodarowanego miejsca na funkcjonalne przechowywanie dużej ilości towaru, natomiast hale produkcyjne są nieco bardziej złożonym projektem, właśnie ze względu na swoją specyfikę. W ich przypadku należy brać pod uwagę takie technologie jak żurawie warsztatowe, suwnice czy wyciągarki, które powodując dodatkowe obciążenia, wymagają odpowiedniego dostosowania konstrukcji. Mówiąc o bezpieczeństwie obiektów przemysłowych należy również wspomnieć o systemach przeciwpożarowych, oddymiania, kontroli dostępu, drogach ewakuacyjnych i wielu innych elementach, którymi zajmują się specjaliści planujący inwestycję.

Firma odpowiedzialna za projekt budynku produkcyjnego lub magazynowego skupia się jednak nie tylko na bezpieczeństwie ludzi i maszyn, ale także funkcjonalności przestrzeni przemysłowej i jej ekonomii. Brane są zatem pod uwagę także przestrzenie między urządzeniami czy regałami, szczelność obiektu oraz ogólne warunki pracy takie jak wilgotność, temperatura czy światło. Wszystko po to, aby stworzyć najbardziej ergonomiczną i bezpieczną halę magazynową lub produkcyjną, która spełnia wszystkie wymogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *