Ekspert radzi
Inwestycja to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz
Projektując dom lub inny obiekt, wyobrażamy sobie jego ostateczny wygląd, którego oczekujemy od ekipy budowlanej, zaangażowanej w budowę. To, co widoczne na pierwszy rzut oka to efekt końcowy, jednak bezpieczeństwo i funkcjonalność powstałej przestrzeni to nie tylko to, co znajduje się na zewnątrz, ale także wewnątrz murów. Doskonale wiedzą o tym architekci odpowiedzialni za wykonanie projektu, który spełni nie tylko nasze oczekiwania, ale także wymagania aktualnych przepisów budowlanych. Co więc kryje się w obiekcie i jest niewidoczne na pierwszy rzut oka dla zwykłego użytkownika? Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo w naszym artykule.
Przygotowując projekt obiektu musimy brać pod uwagę nie tylko kształt działki i ukształtowanie terenu, ale także szereg innych elementów, które zapewnią bezproblemową budowę oraz bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń dla jej użytkowników. A przestrzeń funkcjonalna to praktyczne, intuicyjne rozwiązania, które można zapewnić m. in. poprzez odpowiednio zaprojektowane instalacje, znajdujące się poza zasięgiem naszego wzroku: elektryczna, gazowa, PPOŻ, wodociągowa oraz kanalizacyjna. Każda z nich zaopatruje obiekt w zupełnie inny rodzaj mediów, ale wspólnie zapewniają użyteczność, która spełnia oczekiwania inwestora i zapewnia światło, wodę, ciepło oraz odpowiednie zabezpieczenia, które uaktywniają się w momencie zagrożenia (PPOŻ). Dodatkowymi instalacjami są także te udostępniające Internet i telefon.
Bez wszystkich powyższych mediów obiekt nie nadawałby się do użytku.
Brak elektryczności wyklucza używanie jakichkolwiek urządzeń czy światła, brak wody oznacza brak higieny i czystości, natomiast brak instalacji grzewczej – brak ciepła. Wszystko to wpływa nie tylko na użyteczność obiektu, ale również na jego bezpieczeństwo. Należy zatem pamiętać, że niewidoczne elementy budowlane są równie ważne, co ich widoczna część, którą możemy podziwiać na co dzień.