Budowa dowolnego obiektu: mieszkalnego, handlowego czy biurowego wymaga pracy doświadczonych profesjonalistów. Generalne wykonawstwo jest rozwiązaniem, które umożliwia powierzenie prac budowlanych w ręce specjalistów, którzy zajmą się kompleksową realizacją inwestycji. W tym artykule znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat tego rodzaju systemu oferowanego przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa.
Czym jest system generalnego wykonawstwa?
Prace budowlane obiektów do niedawna najczęściej były realizowane przez podwykonawców. Taki rodzaj systemu oznacza, że każdym etapem inwestycji zajmuje się osobna firma, będąca specjalistą w swoim zakresie obowiązków. Ze względu na coraz bardziej zaawansowane technologicznie i technicznie projekty, prace nad całością inwestycji coraz częściej przejmują generalni wykonawcy. Są to przedsiębiorstwa zajmujące się kompleksową realizacją prac budowlanych na każdym jej etapie – od stworzenia fundamentów, przez budowę konstrukcji obiektu, a także jego dachu oraz wszelkimi innymi pracami. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor ogranicza się do zatrudnienia wyłącznie jednej firmy, która w całości zrealizuje wszystkie prace związane z budową wcześniej zaprojektowanego obiektu.
System ten zapewnia inwestorowi generalną realizację prac zgodnie z umową oraz zawartym w niej harmonogramem realizacji poszczególnych etapów. Należy jednak pamiętać, że do obowiązków inwestora należy wcześniejsze uzyskanie zgody na budowę, a także zapewnienie odpowiedniego dojazdu na plac budowy, dostępu do energii elektrycznej oraz bieżącej wody.
Na polskim rynku, wybór firmy zajmującej się generalną realizacją inwestycji odbywa się najczęściej poprzez przetarg. Konkurs organizowany przez inwestora dokładnie opisuje jego potrzeby i możliwości względem prac budowlanych – dzięki temu wygrywa go przedsiębiorstwo, które może zaoferować wymagane możliwości. W przypadku samodzielnego wyboru przedsiębiorstwa warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z ofertami na rynku. Ogłoszeń można szukać zarówno w prasie branżowej, jak i Internecie, warto jednak także samodzielnie wybrać się w miejsce gotowych realizacji wybranych firm lub place budowy, by samemu przekonać się o ich kompetencjach. Taki system rozpoznania rynku pozwoli na wybranie wykonawcy, który sprosta Państwa potrzebom i zrealizuje projekt zgodnie z Państwa oczekiwaniami.
System generalnego wykonawstwa– zakres usług
Wybór tego rodzaju systemu zapewnia inwestorowi kompleksową realizację obiektu, która dotyczy nie tylko prac budowlanych i montażowych, ale także całej serii działań mających na celu stworzenie projektu konstrukcji oraz odpowiednie zaplanowanie pracy czy pozyskanie materiałów. Na jakie konkretnie usługi możemy liczyć w ramach generalnego wykonawstwa? Zacznijmy od początku:
- Kosztorys – generalny wykonawca opracowuje wstępny projekt obiektu w pełni konsultowany i dopasowywany do potrzeb i oczekiwań klienta, na podstawie którego określa szacunkowy koszt całej inwestycji.
- Projekt – tutaj z pomocą przychodzą architekci oraz projektanci branżowi zajmujący się przygotowaniem projektu zleconego przez inwestora obiektu. Jest to najważniejszy etap pracy, od którego zależy nie tylko odpowiednie zaplanowanie dalszych prac ale przede wszystkim zadowolenie klienta z funkcjonalności i estetyki budynku.
- Fundamenty – podstawa każdego budynku, która świadczy o jego trwałości i powodzeniu dalszych etapów prac budowlanych. Nieprawidłowo wykonane fundamenty i inne prace ziemne mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na dalsze etapy, ale także na ogólną trwałość i jakość budynku, dlatego należy korzystać jedynie z usług profesjonalistów – błędy na tym etapie są niezwykle trudne i kosztowne w naprawie.
- Prace żelbetowe – kolejny etap generalnego wykonawstwa, który nadaje budynkowi trwałości i stabilności. W jego skład wchodzi montaż słupów, belek, dźwigarów żelbetowych, stropów, zbrojenia płyt i wielu innych elementów, w zależności od specyfiki obiektu.
Prace budowlane – właściwy etap prac, które pozwolą nadać inwestycji odpowiedniego kształtu. To tutaj powstają dachy, ściany i inne elementy konstrukcyjne budynku oraz realizowany jest montaż instalacji.
Prace wykończeniowe – w ich skład wchodzą stolarka okienna i drzwiowa, montaż okładzin, wylewanie posadzek i wszystkie inne usługi, które pozwalają na rozpoczęcie użytkowania obiektu.
Jak widać generalne wykonawstwo jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego rodzaju budynku. Można dzięki niemu tworzyć domy jednorodzinne, hale magazynowe lub produkcyjne,biurowce, a nawet całe osiedla. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możemy liczyć na w pełni profesjonalną realizację usługi, w ramach której wykonany zostanie kompleksowy zakres prac.