logo text full

Najczęstsze błędy podczas budowy

anthony fomin sTw2KYpoujk unsplash1

Każda inwestycja, niezależnie czy jest to obiekt mieszkalny, usługowy czy handlowy – w przypadku wystąpienia błędów w budowie może łatwo prowadzić do bardzo problematycznej sytuacji. Zależnie od miejsca wystąpienia nieprawidłowości może być ona związana jedynie z poprawieniem kilku detali, jednak w najgorszych przypadkach będzie oznaczała demontaż elementów dobrze wykonanych w celu dotarcia do źródła problemu. A tego rodzaju działania nie tylko opóźniają ukończenie prac, ale często podnoszą także koszty inwestycji. Na co zwrócić uwagę i czego unikać podczas jego wznoszenia? O tym dowiedzą się Państwo czytając nasz artykuł. 

Najczęstsze błędy podczas budowy

Pierwsze nieprawidłowości mogą pojawić się już na etapie projektowania obiektu. Należą do nich m.in. nieodpowiednie dopasowanie budynku do samej działki, a także inne kwestie takie jak niezbędne do rozpoczęcia prac pozwolenia czy przygotowanie planów przyłączy mediów. Konsekwencje finansowe, jakie często muszą zostać poniesione w związku z niewywiązaniem się z formalności mogą mocno obciążyć inwestora, nieprzygotowanego na tego rodzaju wydatek. Kolejnym krokiem, który wymaga szczególnej ostrożności jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, która dzięki doświadczeniu swoich fachowców obniża ryzyko wystąpienia błędów w trakcie prac. Warto zaufać firmom z dużą ilością dobrych opinii, polecanych lub takich, których efekty pracy mogliśmy obserwować np. w trakcie realizacji innych inwestycji.

Do najbardziej uciążliwych błędów popełnianych już na etapie rozpoczęcia prac, należą te związane z pracami fundamentowymi. Wytyczenie pomiarów, które zostaną zlecone geodecie pomoże ustrzec obiekt przed następstwami nieodpowiednio osadzonego budynku takich jak niestabilność czy przedostawanie się wilgoci. Kolejnym elementem są źle wykonane szalunki, które mogą skutkować deformacjami lub pękaniem ścian. Izolacja, instalacje elektryczne, hydrauliczne, gazowe – wszystkie elementy znajdujące się poza naszym wzrokiem także wymagają pracy specjalistów, aby skutecznie uniknąć błędów i ewentualnego kucia w celu ich naprawy.

Dodatkową kwestią jest także częsta oszczędność na materiałach, która może nie mieć natychmiastowego wpływu na konstrukcję obiektu, ale z czasem z pewnością da o sobie znać.